0(266) 243 20 80satis@betaisitma.comAltı Eylül Mahallesi, Atalar Cd. No:69-A, 10100 Altıeylül/Balıkesir

Yerden Isıtma Sistemi

YERDEN ISITMA SİSTEMLERİNDE OKSİJEN BARİYERLİ BORULARIN ÖNEMİ


Isıtma sistemlerinde kullanılan plastik boruların sistem ömrü bakımından oksijen geçirmeyecek tipte olması çok önemlidir. Plastik malzemelerin büyük çoğunluğu, bilindiği üzere moleküler yapısı nedeniyle ve yoğunluğu az olduğu için gazlar açısından geçirgendir. Örneğin plastik borulu yerden ısıtma sistemlerinde dıştan içe olduğu gibi(oksijen), içten dışa doğru da (su buharı) difüzyon eğilimi vardır. Geçirgen yüzeylerde difüzyonu oluşturan sebep, kısmi oksijen basıncının ya da çözünmüş oksijen oranının her iki tarafta yarattığı potansiyel farktır.


Isıtma tesisatı en başta su ile doldurulurken sisteme nüfuz eden oksijenin tükendiği düşüncesinden yola çıkılırsa, boru içinde kısmi basınç “0 bar “civarındadır. Bunun yanı sıra, boru dışındaki hava içinde oksijenin 21% konsantrasyonu vardır, yani “0.21 bar”oksijen kısmi basıncı. Bu kısmi basınçlara bağlı olarak boru cidarının iki tarafında, bir basınç farkı oluşur. Fiziksel olarak, bariyersiz borularda oksijen, tesisat içindeki suya girme eğilimindedir.


Aynı şekilde, tesisat içindeki su, boru dışındaki hacimde nem konsantrasyonu (su buharı kısmi basıncı) düşük olduğundan hava tarafına gitme eğiliminde olur. Plastik borularda, negatif basınç oluşumuna bu açıdan dikkat etmek gerekir. Oksijen korozyonu sonucu oluşan pas tortusu, örneğin ısı sayaçları, termostatik vanalar, sirkülasyon pompaları ve kazanların / kombilerin görevlerini tam yapmamalarına neden olurlar.


Özellikle demir esaslı malzemelerin tüm tesisata oranla az olduğu tesisatlarda, bu şartlar altında ısıtma kazanlarında ve kolektörlerde pas oluşumuna rastlanır. Korozyon hızı, 10°C ‘lik bir sıcaklık artışında iki katına çıktığı için, böyle durumlarda kazan daha fazla risk altındadır.
Tortu haline gelmiş pas tabakası, oksijen olmadığı zaman da sisteme zarar verebilir ve korozyon oluşturabilir. Ayrıca tortu tabakasının meydana getireceği ikinci bir hasar da kazan/kombi içindedir. Isı transferi sağlıklı bir biçimde yapılamayacağından, termo-mekanik gerilmeler sonucu demir malzemede yıpranmalara ve yırtılmalara neden olur. Ya da kazanda / kombide oluşan kısmi aşırı sıcak bölgeler, kaynama ve gerilme seslerini oluşturur. Oksijen korozyonu ile ilgili belirli sınır değerler, Standartlara göre (DIN 4726) boru çapları da göz önüne alınarak oluşturulmuştur.

 Buna göre;

- Sisteme giren oksijen miktarı, maksimum 0.1 mg/litrexdak olmalıdır (40 C su sıcaklığında)
Bu şart sağlandığında korozyon problemine rastlamak, artık çok zordur. Oksijen bariyersiz borularda ise, sisteme oksijenin girme hızı 5 mg/litrexdak olur. Şebeke suyundaki oksijen miktarı 10g/m³ olarak alınırsa, bu her iki günde tesisata su basılması ile eşdeğer bir durumdur. Bir kere su basıldığında 36 g/m³ magnetit oluşursa, bir ısıtma periyodunda sistemde 3 600 g/m³ pas tortusu oluşur. Oksijen Bariyerli Plastik Borular Oksijen bariyerli boruların üretim aşamasında dış yüzeyi özel bir yöntem ile parlak ve oksijen bariyer özelliği gösteren tabaka ile kaplanarak boru içinden geçen suya oksijen girişi engellenir. Bu saye de kesinlikle tesisattaki demir alaşımlı aksamlarda oksijenden kaynaklanan paslanma görülmez.

Oksijen bariyerli borunun avantajı nedir ?


• Dış ortam ile borunun içi arasında herhangi bir oksijen transferi oluşmaz.


• Isıtma sisteminin korozyona uğramasını engelleyerek ömrünü uzatır.


• Oksijenin plastik boru malzemesi üzerindeki olumsuz etkisini azaltarak plastik borunun ömrünü uzatır.
• Isıtma sisteminde dolaşan suyun akıcılığı azalmaz,ısıtma sistemi daha az zorlanıp daha verimli çalışır.


Oksijen bariyerli borunun dış görümü parlaktır. Ayrıca borunun üzerinde üretici tarafından yazılan ‘oksijen bariyerlidir’ ibaresi bulunur.


Yerden ısıtma tesisatına bağlı olan kombi ve kazanlar devreye alınırken yetkili servis tarafından kullanıcıların boruları kontrol edilmelidir. Eğer sistemde oksijen bariyersiz boru var ise kazan /kombi ile tesisatın mutlaka plakalı bir eşanjörün yardımıyla ayrılması önerilmelidir. Aksi taktirde ısıtma sisteminin kalbi olan kazan/kombi gibi ekipmanlar oksijenden zarar görecektir.


Aşağıda plakalı eşanjörlü örnek bir kombi şeması bulunmaktadır.

OKSİJEN BARİYERSİZ BORU OKSİJEN BARİYERLİBORU


Yüksek sıcaklıkta uzun servis ömrüne sahiptir Düşük ısılarda darbe etkisi ile kırılma veya çatlama görülmez. Yüksek darbe mukavemetine sahiptir. Çapraz bağlı yapısı sayesinde yumuşama sıcaklığına kadar ısıtıldığında termal hafızası  sayesinde eski halini almaktadır. Bu döşeme esnasında oluşabilecek bükülme hatalarının düzeltilmesini sağlar. Oksijen bariyerli borularda sisteme oksijen girişi engellendiğinde radyatörlerde ve kazanda paslanma meydana gelmez.

Aşınmaya karşı yüksek performans gösterir. Sürtünme katsayısı çok düşüktür. Ve yüksek bir akışkanlık sağlar. Yüksek kimyasal dayanıma sahiptir. Asit ve Bazlardan etkilenmez.
Parlak iç yüzey özelliğinden dolayı tortu, birikinti veya kirlenme meydana gelmez.

Kaynak: BDH “Almanya Tesisat Sektörü Birliği” bildirgesinden çeviri

 

Ürünlerimiz
Hizmetlerimiz
İletişim Bilgileri (Harita)
Telefon
0(266) 243 20 80 - 0 (530) 039 71 72
E-Mail
satis@betaisitma.com
Adres
Altı Eylül Mahallesi, Atalar Cd. No:69-A, 10100 Altıeylül/Balıkesir
© 2017 Beta Isıtma - Tüm Hakları Saklıdır.